Skip to main content

THERAFLU® SINUS RĂCEALĂ ȘI GRIPĂ

THERAFLU® EXTRA RĂCEALĂ ȘI GRIPĂ

AMELIOREAZĂ EFICIENT DURERILE DE CAP, CONGESTIA NAZALĂ ŞI CONGESTIA SINUSALĂ CAUZATE DE RĂCEALĂ ȘI GRIPĂ.

Theraflu Sinus răceală şi gripă este indicat pentru tratamentul simptomelor asociate răcelii și gripei, cum sunt congestie nazală, congestie sinusală, cefalee, dureri de intensitate mică și febră.

Citiţi întotdeauna prospectul înainte de utilizarea medicamentelor.

Cough

DURERI DE CAP

Body Aches

CONGESTIE SINUSALĂ

Headache

CONGESTIE NAZALĂ

Cough

FEBRĂ

INGREDIENTE

  • Substanțe active:
    • Paracetamol 650 mg
    • Clorhidrat de fenilefrină 10 mg
  • Efect
    • Calmează durerea şi reduce febra
    • Reduce congestia nazală și presiunea asupra sinusurilor

ALTE INFORMAȚII:

  • Se prezintă sub formă de granule de culoare alb-galbenă
  • A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original

DOZA RECOMANDATĂ

  • Adulți și adolescenți (peste 12 ani). Luaţi un plic la fiecare 4 până la 6 ore, după cum este nevoie, până la 3-4 plicuri pe zi.
  • Conținutul unui plic se dizolvă în aprox. 250 ml apă fierbinte, dar nu clocotită. A se bea cald.
  • A nu se administra copiilor sub 12 ani.
  • DOZA RECOMANDATĂNu utilizaţi mai mult de 5 zile.

PRECAUȚII

PRECAUȚII

Înainte să utilizați Theraflu Sinus răceală şi gripă adresați-vă medicului dumneavoastră sau farmacistului dacă:

  • suferiți de afecțiuni la nivelul ficatului sau la nivelul rinichilor;
  • suferiți de anemie hemolitică;
  • suferiți de o afecțiune ereditară numită deficiență de glucozo-6-fosfat dehidrogenază;
  • suferiţi de deshidratare sau malnutriţie cronică;
  • aveţi boli de inimă;
  • aveţi diabet zaharat;
  • suferiți de creșterea în dimensiuni a prostatei sau este posibil să aveţi retenţie urinară.

Conţine paracetamol. Nu luaţi alte medicamente care conţin paracetamol. Dacă se depăşeşte doza maximă de paracetamol pe zi, pot să apară leziuni severe la nivelul ficatului.

PRECAUȚII

  • durerea sau congestia nazală se agravează sau persistă mai mult de 5 zile (sau dacă simptomele nu se ameliorează în 5 zile);
  • febra se agravează sau persistă mai mult de 3 zile;
  • roşeaţa sau edemele sunt prezente sau apar simptome noi.

PRECAUȚII

  • sunteţi alergic la paracetamol, fenilefrină sau oricare dintre componentele acestui medicament
  • aţi utilizat un inhibitor de luați monoaminoxidază (IMAO) în ultimele 14 zile
  • suferiţi de boli severe de inimă sau tensiune arterială mare (hipertensiune arterială);
  • suferiţi de activitate crescută a glandei tiroide (hipertiroidism);
  • suferiţi de glaucom (tensiune crescută la nivelul ochilor);
  • suferiţi de feocromocitom (un tip de tumoră a glandelor suprarenale situate în imediata apropiere a rinichilor, care este responsabilă pentru creşterea tensiunii arteriale);
  • luaţi antidepresive triciclice
  • luaţi beta-blocante (medicamente utilizate în tratamentul hipertensiunii arteriale mari şi a bolilor de inimă);
  • luaţi alte medicamente simpatomimetice orale, cum ar fi decongestionante nazale, medicamente care reduc pofta de mâncare.
  • sunteți însărcinată sau alăptați
  • la copii cu vârsta sub 12 ani.