Skip to main content

THERAFLU® EXTRA RĂCEALĂ ȘI GRIPĂ

THERAFLU® EXTRA RĂCEALĂ ȘI GRIPĂ

ESTE O COMBINAŢIE COMPLEXĂ DE SUBSTANŢE ACTIVE CARE ACŢIONEAZĂ ŞI TE POATE AJUTA ÎN AMELIORAREA UNEI GAME LARGI A SIMPTOMELOR DIN RĂCEALĂ ŞI GRIPĂ.

Theraflu Extra răceală şi gripă este indicat pentru tratamentul simptomatic pe termen scurt al simptomelor de răceală şi gripă, inclusiv al febrei şi frisoanelor, al durerilor musculare şi cefaleei, al congestiei nazale, strănutului şi rinoreei.

Citiţi întotdeauna prospectul înainte de utilizarea medicamentelor.

Nasal Congestion

FEBRĂ, FRISOANE

Sneezing

DURERI MUSCULARE

Cough

DURERI DE CAP

Headache

CONGESTIE NAZALĂ

Sinus Congestion

STRĂNUT

Runny Nose

SECREŢII NAZALE

INGREDIENTE

  • Substanțe active:
    • Paracetamol 650 mg
    • Maleat de feniramină 20 mg
    • Clorhidrat de fenilefrină 10 mg
  • Efect
    • Calmează febra şi durerea
    • Ajută la oprirea simptomelor de tip alergic
    • Ameliorează congestia nazală

ALTE INFORMAȚII:

  • Se prezintă sub formă de granule de culoare alb-galbenă
  • A se păstra la temperaturi sub 25°C, în ambalajul original

DOZA RECOMANDATĂ

  • Adulți și adolescenți (peste 12 ani)
  • Un plic la fiecare 4-6 ore după cum este necesar. Conţinutul unui plic se dizolvă în aprox. 250 ml apă fierbinte, dar nu clocotită. Băutura obținută se bea caldă.
  • A nu se depăşi doza maximă de 3-4 plicuri pe zi.
  • A nu se administra copiilor sub 12 ani.

Utilizarea nu trebuie să depăşească 5 zile.

PRECAUȚII

Nu trebuie să se depăşească doza recomandată şi nu se administrează medicamentul mai mult de 5 zile consecutiv. Dozele mari de paracetamol, inclusiv valorile dozei totale atinse într-o perioadă prelungită de administrare, pot provoca nefropatie indusă de analgezice cu insuficienţă hepatică ireversibilă.

Pe toată perioada tratamentului nu trebuie administrate alte medicamente care conţin paracetamol.
Dacă simptomele nu se îmbunătăţesc după 5 zile, tratamentul trebuie întrerupt iar pacientul trebuie să se prezinte la medic.

Băuturile alcoolice trebuie evitate în timpul administrării Theraflu® Extra răceală şi gripă, deoarece alcoolul în combinaţie cu paracetamolul poate provoca leziuni ale ficatului.

Pacienţii care suferă de boli cardiovasculare trebuie să utilizeze medicamentul cu precauţie.

Este contraindicat în caz de hipertiroidism.
Pacienţii cu afecţiuni ereditare rare de intoleranţă la fructoză, sindrom de malabsorbţie la glucoză-galactoză sau insuficienţă a zaharazei-izomaltazei nu trebuie sa utilizeze Theraflu® Extra răceala şi gripă.

Theraflu® Extra răceala şi gripă conţine Sunset yellow FCF (E 110) şi poate determina reacţii alergice.
Pacienţii trebuie să consulte medicul dacă au probleme de respiraţie (astm, emfizem sau bronşită cronică) şi dacă simptomele nu se îmbunatăţesc după 5 zile sau sunt însoţite de febră mare, febră care persistă mai mult de 3 zile, erupţie la nivelul pielii sau dureri de cap (cefalee) persistente.

PRECAUȚII

  • Boli hepatice sau renale
  • Anemie hemolitică
  • Deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (G-6-PD)
  • Malnutriţie cronică sau deshidratare
  • Boli cardiovasculare
  • Diabet zaharat
  • creşterea în dimensiune a prostatei sau posibilă retenţie urinară
  • Obstrucţie la nivelul tractului digestiv
  • Ulcer gastric
  • Epilepsie

PRECAUȚII

  • Dacă sunteţi alergic la paracetamol, fenilefrină sau feniramină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament;
  • Dacă aţi luat, pe bază de prescripţie, un inhibitor de monoaminoxidază (IMAO) în ultimele două săptămâni; (IMAO includ anumite medicamente folosite pentru tratarea depresiilor sau a bolii Parkinson);
  • Dacă suferiţi de boli de inimă severe sau tensiune arterială mare (hipertensiune arterială);
  • Dacă suferiţi de activitate crescută a glandei tiroide (hipertiroidism);
  • Dacă suferiţi de glaucom;
  • Dacă suferiţi de feocromocitom (un tip de tumoră a glandelor suprarenale situate în imediata apropiere a rinichilor, care este responsabilă pentru creşterea tensiunii arteriale);
  • Dacă luaţi antidepresive triciclice;
  • Dacă luaţi beta-blocante (medicamente utilizate în tratamentul hipertensiunii arteriale şi a bolilor de inimă);
  • Dacă luaţi alte medicamente simpatomimetice orale, cum ar fi decongestionantele nazale, medicamente care reduc pofta de mâncare etc.
  • Sarcină şi alăptare;
  • La copiii cu vârsta sub 12 ani