Skip to main content

THERAFLU RĂCEALĂ ŞI TUSE

THERAFLU MAX RĂCEALĂ ŞI TUSE

THERAFLU RĂCEALĂ ŞI TUSE ARE O FORMULĂ CU 3 SUBSTANŢE ACTIVE CARE TRATEAZĂ UNELE DINTRE CELE MAI SUPĂRĂTOARE SIMPTOME DIN RĂCEALĂ SAU GRIPĂ.

Cough

CONGESTIE NAZALĂ

Body Aches

FEBRĂ, FRISOANE

Headache

TUSE PRODUCTIVĂ

Headache

DURERI UŞOARE ŞI MODERATE

INGREDIENTE

  • Substanțe active:
    • Paracetamol 500 mg
    • Clorhidrat de fenilefrină 6,1 mg
    • Guaifenezină 100 mg
  • Efect
    • reduce durerea (analgezic) şi scade febra
    • desfundă nasul şi vă ajută să respiraţi cu mai multă uşurinţă prin reducerea inflamaţiei de la nivelul sinusurilor
    • fluidifică mucozităţile (flegma), ameliorând astfel tusea productivă, din piept

ALTE INFORMAȚII:

  • Se prezintă sub formă de capsule gelatinoase, cu o parte translucidă, verde (corp) şi celaltă parte opacă, albastră (capac), umplute cu pulbere de culoare aproape albă,
  • A se păstra la temperaturi sub 25°C.

DOZA RECOMANDATĂ

Adulţi, vârstnici şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani şi peste, cu greutatea de 50 kg şi peste:

  • Doza recomandată este de 2 capsule înghiţite cu apă la fiecare 4 - 6 ore, după cum este necesar.
  • Nu luaţi mai mult de 6 capsule (3 doze a câte 2 capsule) într-un interval de 24 de ore.
  • Nu utilizaţi mai mult de 3 zile.
  • Nu depăşiţi doza recomandată.

Theraflu răceală şi tuse nu trebuie utilizat de către persoanele cu greutatea mai mică de 50 kg (adulţi, vârstnici şi adolescenţi cu vârsta de 16 ani şi peste).

PRECAUȚII

  • Este important ca Theraflu răceală şi tuse să fie utilizat numai dacă aveţi toate simptomele următoare: durere şi/sau febră, nas înfundat şi tuse productivă din piept.
  • Conţine paracetamol. NU luaţi în acelaşi timp cu oricare alte medicamente care conţin paracetamol.
  • Nu consumaţi băuturi alcoolice în timpul utilizării acestui medicament.
  • Nu utilizaţi împreună cu niciun alt medicament pentru tratamentul tusei, răcelii sau pentru nas înfundat.
  • Copii şi adolescenţi : Nu daţi acest medicament copiilor şi adolescenţilor cu vârsta sub 16 ani sau adolescenţilor cu vârsta între 16 şi 18 ani, cu greutatea mai mică de 50 kg.

PRECAUȚII

  • probleme cardiovasculare
  • probleme cu ficatul
  • probleme cu rinichii
  • prostată mărită în volum, deoarece este posibil să reţineţi urină sau să aveţi dificultăţi în a urina
  • o problemă de circulaţie a sângelui (cum este sindrom Raynaud)
  • un grad uşor de icter (sindrom Gilbert)
  • deficit de glucozo-6-fosfat dehidrogenază (deficit al unei enzime)
  • distrugere neobișnuită a celulelor roşii din sânge (anemie hemolitică)
  • deshidratare sau nu vă alimentaţi în mod corespunzător de mult timp (malnutriţie cronică)
  • tuse cronică, astm bronşic sau emfizem pulmonar (boală de plămâni)

PRECAUȚII

  • sunteţi alergic la paracetamol, clorhidrat de fenilefrină, guaifenezină sau la oricare dintre celelalte componente ale acestui medicament (enumerate la pct. 6 şi la finalul pct. 2 din prospectul medicamentului)
  • aveţi o boală de inimă sau valori crescute ale tensiunii arteriale (hipertensiune arterială)
  • aveţi diabet zaharat
  • aveţi hipertiroidism
  • aveţi glaucom cu unghi închis (tensiune prea mare în interiorul ochiului)
  • aveţi feocromocitom (un tip de tumoră a glandelor suprarenale aflate în vecinătatea rinichilor)
  • luaţi sau aţi luat în ultimele 14 zile inhibitori ai monoaminoxidazei (IMAO) (medicamente utilizate pentru tratamentul depresiei sau al bolii Parkinson)
  • luaţi medicamente numite antidepresive triciclice
  • luaţi medicamente numite beta-blocante (medicamente utilizate pentru tratamentul tensiunii arteriale crescute şi al problemelor cu inima)
  • luaţi alte medicamente din clasa numită simpatomimetice cum sunt decongestivele, medicamentele care scad pofta de mâncare şi medicamentele care stimulează psihicul, similare amfetaminelor